banner137
banner143

Şehzade Mustafa'nın Türbesi Ziyaretçi Akınına Uğradı

13 Şubat 2014 Perşembe 19:08
Bu haber 795 kez okundu

Babası Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1553 yılında boğdurulmasının bir televizyon dizisinde anlandırılmasıyla yeniden gündeme gelen Şehzade Mustafa'nın Bursa'daki türbesinde ziyaretçi yoğunluğu yaşandı.


Şehzade Mustafa'nın Türbesi Ziyaretçi Akınına Uğradı
HATAY GÜNDEM - Şehzade'nin türbesini de kapsayan Muradiye Külliyesi'ne gelen vatandaşlara, devam eden restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapalı olmasına rağmen izin verildi. Bunun üzerine çok sayıda vatandaş, türbenin dış
bölümünde Şehzade Mustafa için dua etti.

Vatandaşlardan Şenay Kayahan (52) türbeye, 30 kilometre uzaklığındaki evinden geldiğini söyledi.

Televizyonda boğulma sahnesini izlerken duygulandığını dile getiren ve göz yaşlarına hakim olamayan Kayahan, "Dizinin fanatiğiyim. Şehzade Mustafa'nın güveni, sadakati, babasına olan sevgisi ve babasının ona böyle davranması beni bitirdi. Tarihi biliyoruz belki ama böyle izlemek insanı daha da etkiliyor. Keşke o çadıra girmeseydi. Kendini feda etmesi beni çok üzdü, elim ayağım titriyor. Sen rahat uyu, seni çok seviyorum' dedi.

Üniversite öğrencisi Ertuğrul Kaya da dizinin, tarihi tam anlamıyla yansıtmadığını savundu.

Diziyi 122 bölümdür takip ettiğini anlatan Kaya, şöyle konuştu:
"Son sahne aslında tarihte böyle yaşanmamış. Kanuni Sultan Süleyman, Şehzade Mustafa'nın ölümü sırasında arkasını dönmüş. Biraz reyting amaçlı. Açıkçası ben Hürrem Sultancıyım. Tarihçiler, köle bir kadının böyle bir güce
sahip olmasını kabul edemiyor. Her şey güzel de Hürrem Sultan, çocuklarını korumak için yapıyor bunları aslında."

Ev kadını Selma Sezer ise yaklaşık 3 yıldır izlediği dizinin son sahnelerinden çok etkilendiğini bildirdi. Bundan dolayı türbeyi ziyaret ettiğini belirten Sezer, "Ben Hürremciydim ama maalesef bu durumdan sonra yakınlarım bile beni eleştiriyor. Keşke olmasaydı. Diziyi izlerken yerimizde duramadık" ifadesini kullandı.  
HATAY GÜNDEM

Yorum Yaz

@name x