Bu haber 360 kez okundu.

Dünya Satranç Şampiyonasında Hatay'lı Bir Sporcu
SON BÜLTENLER- 27 Ağustos-10 Eylül 2012 tarihleri arasında İstanbul İlinin ikinci kez ev sahipliği yaptığı 40. Dünya Satranç Olimpiyatı 161 ülkeden 1800 sporcunun katılımıyla devam ediyor.

Olimpiyatlarda Türkiye Milli Takım adına yarışan ilimizden bir sporcunun yer almasının gururunu yaşıyoruz.
İstanbul'da düzenlenen 40. Dünya Satranç Olimpiyatları müsabakalarında "Türkiye 2023" takımı adına yarışan aslen Hatay ilimizden olan ama Mersin ilinde ikamet eden Alaettin ÖZENİR, oğlu Ekin Barış ÖZENİR’in Türkiye Milli Takımda yer almasından dolayı çok mutlu olduklarını belirtti.

7-11 yaş grupları arasında sporculara Türkiye Satranç Federasyonunun çok önem verdiğini, Hocası Metin ALPER’in özel çalışmalarıyla; Türkiye ve Yurt dışında birçok başarılar yaparak ülkemizi gururlandırmıştır.

Özenir; aile olarak Ekin Barış’ın gelişimi konusunda gereken bütün desteği verdiklerini belirterek, satranç sporunun erken yaşlarda başlanması gereken bir eğitim alanı olduğunu kaydetti.

Bu yaş gruplarında birçok sporcunun Avrupa derecesi kaydettiğini belirten Alaettin ÖZENİR, kendi kategorisinde Türkiye Satranç Şampiyonu Ekin Barış ÖZENİR’in Polonya’nın Krakow kentinde yapılan satranç şampiyonasında Dünya İkincisi olması ayrıca herkese örnektir dedi.

                                                                 

Satranç sporunda ülkemizi temsil edecek bir "Türkiye 2023" takımında yer alan Ekin Barışın yer aldığı takım yaş dolayısıyla oldukça tartışma konusu oldu. Özellikle 7-8 yaşındaki bir A Milli Takımı hiç bir ülkenin göze alamadığı bir yaş kategorisi olma özelliği taşıyor.

Olimpiyat tarihinde yaşanan bu ilk herkesi şaşırtmış durumda hiç bir ülkenin bu kadar genç takımı yok. Ve bu takımda Hatay’lı bir sporcunun yer alması İlimiz açısından ayrıca bir önem taşıyor. Bu genç takım Yurt dışında hem eleştiri hem de övgü aldı.

Türkiye Satranç Federasyonu yetkilileri 7-8 yaşındaki çocukların şimdiden yarışmaya başlayarak, 11 yıl sonra yapılacak olimpiyatlarda dünya şampiyonu olmalarını amaçladıkları belirtti. Dünyanın en iyi antrenörleri ile çalışan federasyon, olimpiyatlarda Genel Kategoride “A Milli Takım”, “Tükiye 2016”, “Türkiye 2023” Kadınlar kategorisinde ise “Kadınlar A Milli Takımı” “Türkiye 2016” ve “Türkiye 2023” takımlarıyla toplam altı takımla yarışıyor.

Tüm takımlara ayrıca ilimiz sporcusu Ekin Barış ÖZENİR’e olimpiyatlarda başarılar diliyoruz.

Ekin Barş ÖZENİR’in Katıldığı Turnuvalar ve Dereceleri:
2011 7 YAŞ Türkiye Birinciliği (Kemer-Antalya), 2011 Dünya Okullar arası Satranç Turnuvası 7 YAŞ Dünya İkinciliği ( Krakow-Polanya), 2011 Avrupa Okullar arası Satranç Turnuvası 7 YAŞ İkinciliği (Kemer-Antalya),

2011 Dünya Yaş Grupları Satranç turnuvası 14. (Oldas Novas-Goias / Brezilya 1 Yaş büyüklerde yarışmıştır.) 2011 8 YAŞ Türkiye İkinciliği (Kemer-Antalya), 2012 Avrupa Yaş Grupları Şampiyonası (Prag- Çek Cumhuriyeti son turda madalya şansı olan sporcu) 2012 Dünya Satranç Şampiyonası (İstanbul) Bülent AŞKAR Türkiye Satranç Federasyonu Hatay İl Temsilcisi

Hatay Gündem Haber Ajansı
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×